Web Tabanli yazılımlar

Web Tabanlı Yazılım Nedir?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile web tabanlı yazılımlar yeni bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Peki web tabanlı yazılım nedir? Web tabanlı yazılım, web tarayıcıda çalışan programlardır. (Internet Explorer, Firefox, Safari, Google Chrome gibi)

İnternet ve web alanında son yıllarda meydana gelen hızlı teknolojik ilerlemelerle birlikte yazılımlar daha çok web-tabanlı, yani web ve internet üzerinden etkileşimli, olarak geliştirilmeye başlanmıştır. Son yıllarda bu alanda meydana gelen önemli bir gelişme ise web-tabanlı yazılımların işlevlerini web üzerinden diğer yazılımlara standart protokoller aracılığı ile kullandırabilmeleri olmuştur. Buna kısaca "Web Servisleri" deniyor. Bunun için bir yazılım sistemi, yapabildiği işlevleri kendi üzerinde tanımlanan web servisleri aracılığı ile hizmet olarak diğer yazılım uygulamalarına açmaktadır. Örneğin, Google firması geliştirdiği harita hizmetini (Google Maps) web servisi olarak açmıştır. Diğer yazılımlar, örneğin bir web-tabanlı seyahat firması, kiraladığı otellerin harita üzerindeki yerlerini Google Maps web servislerini kullanarak harita üzerinde gösterebilir; bunun için kendi harita hizmetini yazmasına gerek yoktur, mevcut bir web servis hizmetini, belli bir ücret karşılığı kullandırarak, bunu sağlayabilir. Web servisleri web-tabanlı yazılımlar alanında bir çığır açmış, bu alanda Servis-tabanlı Yazılım Mimarisi (Service-Oriented Architecture) gibi bir yazılım mühendisliği çalışma alanı ortaya çıkmıştır.

Burada amaç, yazılımları mümkün olduğunca mevcut servisleri kullanacak şekilde tasarlamak, böylece daha hızlı ve daha güvenilir yazılımlar geliştirmektedir. Web servislerinin giderek artması ve benzer web servislerinin çok sayıda hizmet sunucudan sağlanıyor olması ile ortaya çıkacak bir problem de servislerin seçimi olacaktır. En uygun, en hızlı, en doğru, ve de en hesaplı servisi seçmek yazılım geliştiriciler için bir problem olacaktır. Bunu otomatik bir şekilde yapacak ve servis kalitesi (Quality of Service) kriterleri ile son kullanıcıdan bağımsız ve güvenilir bir şekilde yapacak servis seçme yazılımları, servis-tabanlı yazılım geliştirmede önemli roller oynayacaktır.

Web tabanlı yazılımlarin avantajlari